Karadut Reçeli Tarifi ve Malzemeleri
08 Temmuz 2024

Karadut Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karadut Reçeli

Karadut reçeli, tadı farklı ve lezzetli bir reçel çeşididir. Karadut reçelinin yapımında en çok dikkat edilmesi gereken husus, karadut reçelinin kırmızı reçeller kategorisine girmesi sebebiyle kaynatılırken çok köpürmesidir. Bu nedenle reçeli kaynatırken taşırmamaya dikkat etmeliyiz.

Gerekli Malzemeler

  • Bir kilo karadut
  • Dört çay bardağı toz şeker
  • Bir çay kaşığı tereyağı
  • Dört-beş damla limon suyu
  • Karadutları zedelemeden yıkayabileceğimiz geniş bir süzgeç
  • Reçeli kaynatmak için bir adet tencere ve hazırlamış olduğumuz reçeli muhafaza etmek için bir adet kavanoz

Karadut Reçeli Nasıl Yapılır?

Reçel için ayırmış olduğumuz bir kilo karadutun saplarını, dutun zedelenmemesi için hafifçe çekerek ya da makas yardımıyla keserek ayırmalıyız. Karadutun saplarını ayıklamak zor bir işlem olsa da reçelde güzel bir görüntü oluşturmadığı ve yerken rahatsızlık verdiği için, çekerek ayıklamak daha iyi olur. Saplarından ayıklamış olduğumuz karadutları, zedelenmemeleri için geniş bir süzgece yavaşça aktararak tekrar zedelenmeden yıkamalıyız ve yıkadığımız karadutların suyunu süzelim. Karadut reçelini kaynatmak için hazır bulundurduğumuz tencerenin içine, bir sıra karadut dizelim, sonra üzerine bir sıra toz şeker atalım. Bu işlemi dutlar bitene kadar sıra halinde tekrarlayalım ve şekerin hepsi eriyip suyunu alana kadar karadutu yaklaşık bir gün kadar buzdolabında bekletelim.

Bir gün sonrasında buzdolabından aldığımız karadutları, orta büyüklükteki ocağın üzerine kısık ateşte koyalım. Dutlar kaynamaya başladığı zaman fazla köpürmesini engellemek için önceden ayarlamış olduğumuz bir çay kaşığı tereyağını koyalım. On beş dakika kaynatalım. Toz şeker tamamen eridikten sonra, on dakika daha kaynamasını bekleyelim ve limon suyunu ekleyip beş dakika daha kaynattıktan sonra, reçelimizi ocaktan alalım. Karadut, fazla su bırakmadığından çabuk koyulaşır. Karadut, kabuksuz ve yumuşak bir meyve olduğundan, çabuk koyulaştığı için fazla kaynatılmamalıdır.

Yirmi, yirmi beş dakika kaynatma işlemini bitirip, karadut reçelini koymak için hazırda bulundurmuş olduğumuz kavanozun içine, kaynattığımız karadut reçelini, diğer reçellerin aksine, sıcak olarak aktaralım ve soğumadan kapağını hemen kapatalım. Kapağını sıkıca kapatmaya özen gösterelim, çünkü kapağını ters çevireceğimiz kavanozdan reçelin dışarıya taşmaması gerekmektedir. Karadut reçelini kapağının üzerine ters çevirdikten sonra soğumasını beklemeliyiz. Soğuyan kavanozun kapağının dışına reçel taşmamış ise reçelimizi uzun süre serin ve ışık görmeyen bir yerde bozulmadan muhafaza edebiliriz. Karadut reçelini kullanmaya başladıktan, yani kapağını açtıktan sonra buzdolabında saklamalıyız. Bütün aşamaları tamamlanan karadut reçeli servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çilek Reçeli Kaç Kalori?

Çilek Reçeli Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oktay Usta Çilek Reçeli

Oktay Usta Çilek Reçeli

Zencefil Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Zencefil Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yabani İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yabani İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Alıç Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Alıç Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Çilek Reçeli Kıvamı

Çilek Reçeli Kıvamı

Güncel

Akasya Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Akasya Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır? Püf Noktaları