Muz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri
19 Temmuz 2024

Muz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Muz Reçeli

Muz, lezzeti bakımından aşırı tatlı ve besin değeri açısından oldukça faydalı olan bir meyvedir. Hormon seviyesini yükselterek stresi azaltan, konsantrasyonu artıran, kemikleri güçlendiren, tansiyonu dengeleyen, böbrek kanseri riskini azaltan ve bağırsak problemlerini gideren bir şifa kaynağıdır. Ancak muzun tatlı içeriği nedeniyle, muz reçelinin yapımında şeker kullanımı konusunda endişeler olabilir. Bu endişelere rağmen, küçük bir kavanoz muz reçeli yaparak bu düşüncenin ne kadar haksız olduğunu görebiliriz. Şimdi muz reçeli için gerekli malzemeleri sayarak yapım aşamasına geçelim.

Muz Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • Dört adet olgun muz (Tercih edilen muzlar daha küçük ve tatlı ise 7-8 adet tercih edilebilir)
  • Bir su bardağı su
  • Bir su bardağı şeker
  • Bir çay kaşığı tarçın
  • Bir limonun suyu
  • İki paket vanilya

Muz Reçeli Nasıl Yapılır?

Muz reçeli malzemelerimizi hazırladık ve şimdi yapım aşamasına geçtik. Reçel için ayırdığımız muzları temiz bir şekilde iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz. Kabuğundan arındırdığımız muzları, çok ince ve çok kalın olmayacak şekilde daireler halinde dilimliyoruz ve bir kabın içerisine koyuyoruz. Sıkılmış limon suyunu muzların üzerine döküyoruz. Hazırlamış olduğumuz malzemeler içerisindeki bir bardak suyu, muz reçelimizi pişirmek için ayırdığımız tencerenin içerisine döküyoruz. Üzerine bir su bardağı şekeri ve ayarlamış olduğumuz iki paket vanilyayı ekliyoruz. Tenceremizi ocağın üzerine alarak kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte, şeker iyice eriyip şurup kıvamına gelene kadar pişiriyoruz. Karışım içerisindeki şeker iyice pişip şurup kıvamına geldikten sonra, üzerine limon suyu eklediğimiz muzları tenceredeki karışımın içerisine aktarıyoruz. Üzerine tarçını da ilave ettikten sonra yarım saat boyunca orta ateşte kaynatıyoruz.

Kaynayan muz reçelimizi yarım saat sonra ocaktan alıyoruz. Muz reçelimizi muhafaza etmek için, önceden hazırlamış olduğumuz kavanoza aktaracağız. Kavanozun ıslak ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Islak olan kavanoz reçelin küflenip bozulmasına neden olur. Bu sebeple reçeli aktaracağımız kavanoz ıslak ise mutlaka iyice kurutulduktan sonra reçel aktarılmalıdır. Kavanozumuzun kuru ve temiz olduğundan emin olduktan sonra reçelimizi içerisine aktarıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Reçel iyice soğuduktan sonra kavanozun kapağını, reçel hava alıp bozulmayacak şekilde sıkıca kapatıyoruz. Hazır olan muz reçelini serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza etmeliyiz. Kapağını açıp kullanmaya başladıktan sonra ise mutlaka buzdolabında muhafaza etmeliyiz.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Reçel Çeşitleri Tarifi ve Malzemeleri

Reçel Çeşitleri Tarifi ve Malzemeleri

Biber Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Biber Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yabani İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Yabani İncir Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Zencefil Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Zencefil Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Hamsi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Hamsi Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kara Dut Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Kara Dut Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Ayva Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Ayva Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Hünnap Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Hünnap Reçeli Tarifi ve Malzemeleri